KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Goache 14954382

nr 1495 4382

Einar Forseth

(1892-1988), Sverige

Goache, "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm

Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Utrop:

800 kr

Såld:

3.800 kr

måndag 10 oktober 2022
kl 18:20:27

Einar Forseth

Läs mer om Einar Forseth